Witamina B12, zwana również kobalaminą, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i odpornościowego. Przyczynia się także do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Co jeszcze wyróżnia witaminę B12? W jakich produktach ją znajdziesz?

Witamina B12 jest potrzebna do funkcjonowania wszystkich komórek w ustroju człowieka. Bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Potrzebujemy jej też do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Kobalamina przyczynia się także do utrzymania właściwego metabolizmu energetycznego i do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Pomaga również w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych.

Witamina B12 – źródła w żywności

Witamina B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Znajdziesz ją w mięsie, mleku i ich przetworach, rybach oraz jajkach. Dość duże ilości kobalaminy są też syntetyzowane przez florę bakteryjną układu pokarmowego. Warto wiedzieć, że w nowych badaniach obecność witaminy B12 stwierdzono w rokitniku zwyczajnym, gorczycy czarnej, omanie wielkim i perzu właściwym. Mogą one stanowić alternatywne źródło kobalaminy dla osób na diecie roślinnej.

Witamina B12 – komu potrzebna suplementacja?

Deficyt kobalaminy wynika m.in. ze zbyt małej zawartości tej witaminy w jadłospisie i z zaburzeń wchłaniania. Ponieważ kobalamina występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego,  dlatego suplementacji diety w tę witaminę najczęściej wymagają weganie. Ponadto w tej grupie są też często dzieci i osoby po 50. roku życia, nadużywający alkoholu, cierpiący na choroby układu pokarmowego i zażywający niektóre leki (np. metforminę stosowaną w leczeniu cukrzycy typu 2). Również niemowlęta karmione przez matki wegetarianki wymagają dodatkowej ilości witaminy B12.

Witamina B12 – zalecenia dla dzieci i dorosłych

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia dzieci powinny dziennie spożywać następujące ilości witaminy B12:

  • w wieku 1-3 lat: 0,9 mcg;
  • w wieku 4-6 lat: 1,2 mcg;
  • w wieku 7-9 lat: 1,8 mcg.

Dorosłym rekomenduje się 2,4 mcg.

Witamina B12 – konsekwencje nadmiaru

Spożywanie dużych ilości witaminy B12 nie wywołuje szkodliwych efektów, bo jej nadmiar jest wydalany z moczem.

Witamina B12 a preparaty wielowitaminowe

Preparaty wielowitaminowe dla dzieci i dorosłych, w których znajdziesz witaminę B12 to m.in. Sanostol. Ten suplement diety zawiera także witaminę A, C i D, inne witaminy z grupy B oraz wapń. Preparat jest zalecany w okresie intensywnego wzrostu dzieci i młodzieży, w czasie stresu, dużego wysiłku fizycznego i umysłowego, podczas rekonwalescencji czy w sezonie jesienno-zimowym. Suplement diety Sanostol ma postać tabletek do ssania o owocowym smaku, które są szczególnie chętnie przyjmowane przez dzieci.