Bezsenność może nieść za sobą poważne skutki zdrowotne. Są one tym silniejsze, im dłużej utrzymuje się niedobór snu. Aby im zapobiec, warto wypróbować naturalne metody, które ułatwiają zasypianie. Sprawdź, jak pomóc sobie przy bezsenności.

Bezsenność

To przypadłość, w której:

  • zasypianie jest utrudnione,
  • następuje wybudzanie się w nocy,
  • następuje wybudzanie się we wczesnych godzinach porannych bez możliwości dalszego zaśnięcia.

Przyczyn bezsenności jest wiele. Najczęściej jednak jest ona spowodowana przez stres i napięcie emocjonalne. Ważną rolę odgrywają też nieprawidłowe nawyki (np. stosowanie używek, drzemki w ciągu dnia). Zdarza się, że odpowiadają za nią choroby ogólnoustrojowe. 

olej konopny cbd

Skutki bezsenności

Pierwsze skutki bezsenności mogą pojawić się już kolejnego dnia po nieprzespanej nocy. Przede wszystkim obecne są: zmęczeczenie, uczucie braku wypoczynku, ból głowy, nadmierna senność. Osobie, która zmaga się z tym problemem, trudniej się skoncentrować.

Jeżeli bezsenność trwa dłużej, pojawiają się również kłopoty z pamięcią, zaburzona reakcja na bodźce, brak motywacji. Osoba nią dotknięta jest rozdrażniona i nerwowa, a niekiedy pojawia się też agresja. Wzrasta również ryzyko wypadku komunikacyjnego lub w pracy ze względu na rozkojarzenie.

Długie trwanie bezsenności lub jej częste powracanie powoduje ujawnienie się kolejnych skutków zdrowotnych. Często dochodzi do obniżenia nastroju, a nawet rozwinięcia się depresji lub zaburzeń lękowych. Mogą pojawić się objawy związane z zaburzeniami psychicznymi (np. halucynacje).

Wiadomo, że bezsenność zwiększa również ryzyko wystąpienia schorzeń przewlekłych. Mowa m.in. o otyłości, zaburzeniach hormonalnych, nadciśnieniu tętniczym krwi. Osoby cierpiące na bezsenność łatwiej popadają w uzależnienia.

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Doraźnie można sięgnąć po naturalne substancje, które mają działanie wyciszające, uspokajające i odprężające. W pierwszej kolejności warto wypróbować picie naparów z melisy. Wystarczy wypić jedną filiżankę na 30 minut przed położeniem się spać. Inną metodą jest olej konopny CBD. Zawarty w nim kannabidiol ułatwia zasypianie, a przy tym nie działa psychoaktywnie.

Do naturalnych metod zaliczyć można też aromaterapię. Zasypianie ułatwia m.in. olejek lawendowy, z melisy lub bergamotki. Kilka kropli należy rozpylić w sypialni (można użyć do tego specjalnego kominka) lub dodać do ciepłej kąpieli w wannie.

Nie można zapomnieć też o przygotowaniu odpowiednich warunków w sypialni. Mowa tutaj o wygodnym materacu, ograniczeniu światła i hałasu. Należy też przewietrzyć pomieszczenie przed położeniem się spać. Niewskazane jest spożywanie kofeiny, a także wpatrywanie się w ekran smartfona w godzinach wieczornych.

Jeżeli naturalne metody nie pomagają na bezsenność, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Być może jej przyczyną są problemy zdrowotne, które wymagają profesjonalnego leczenia. Nie należy z tym zwlekać. Im dłużej trwa bezsenność, tym poważniejsze skutki.