Czasy pandemii pokazały, że przyszłością handlu mogą być nie sklepy stacjonarne, ale te działające w internecie. Warto zatem wziąć pod uwagę e-sklep, gdy szukamy dobrego pomysłu na biznes.
Ludzie handlowali między sobą od zarania dziejów. Zmieniały się tylko towary, środki płatności i miejsca, gdzie dokonywano transakcji. Od wielu lat obserwujemy, jak dokonuje się kolejna transformacja w handlu i staje się on coraz bardziej cyfrowy. Nie oznacza to oczywiście, że tradycyjne, stacjonarne sklepy nie mają racji bytu. Owszem, są potrzebne. Na razie. Za kilkanaście lat mogą być już tylko ciekawostką. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła trend przenoszenia sprzedaży do kanału cyfrowego. Nikt już nie jest w stanie zatrzymać tej machiny, a tak naprawdę nie ma sensu jej zatrzymywać. E-sklepy pokazały, że w wielu aspektach mają przewagę nad swoimi stacjonarnymi konkurentami.
Dlaczego e-handel to przyszłość?
Jeszcze nigdy nie założono tak wiele sklepów internetowych w Polsce, jak w 2020 roku. Wiele osób zrozumiało, że prowadzenie takiego sklepu to może być bardzo dochodowy biznes. Nawet duże marki, które dotąd stawiały na handel stacjonarny, odkryły, że przez internet mogą sprzedawać dużo i nieźle na tym zarabiać. Zamknięcie sklepów z powodu pandemii pokazało, że właściwie wszystko można sprzedawać online – nie tylko elektronikę czy książki, ale i lekarstwa, a szczególnie żywność. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że 2020 rok rozpoczyna nową erę w e-handlu. Coraz więcej Polaków robi zakupy online i ten trend będzie jeszcze bardziej się nasilał. Od e-handlu nie ma już odwrotu. Warto zatem mieć w nim swój udział.
Sklep internetowy – co potrzebne do uruchomienia?
Założenie własnego sklepu internetowego nie jest wcale trudne czy skomplikowane. Oczywiście należy zacząć od formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej i rozliczeniami z Urzędem Skarbowym. Potem trzeba skupić się na kwestiach technicznych. U dobrego dostawcy usług internetowych można załatwić większość spraw związanych z uruchomieniem sklepu internetowego – zakup domeny, hosting i certyfikat SSL. Do tego potrzebne będzie jeszcze oprogramowanie sklepu. Można nabyć gotowe lub zamówić dedykowane. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży zacząć realizować działania marketingowe, a potem je nasilić.
Chociaż w sprzedaży przez internet konkurencja jest coraz większa, nadal można na tym zarobić, a perspektywy biznesowe takich przedsięwzięć są coraz lepsze. Warto pamiętać, że ważny jest także dobór asortymentu do sklepu i konsekwentna polityka marketingowa.