Oto jest… jedno z największych pytań w całym duszpasterstwie młodzieżowym: Jak stworzyć atrakcyjną przestrzeń dla nastolatków? Jest wiele dużych kościołów, które dobrze płacą za swoje służby młodzieżowe, aby mieć zupełnie nowe, najnowocześniejsze i najwyższej klasy centra młodzieżowe. Jeśli należysz do kościoła, który rozważa taki projekt, chcielibyśmy ci pomóc. Najważniejszą radą, jaką mogę udzielić, przygotowując się do tego wysiłku, jest WSPÓŁPRACA. Jeśli masz trudności z uzyskaniem poparcia dla dedykowanego centrum młodzieżowego, współpracuj z innymi liderami w służbie, którzy mogą skorzystać z przestrzeni, gdy jej nie używasz. Dla wszystkich innych kościołów, których po prostu na to nie stać, są to zwykle projekty DIY – wykorzystujące to, co już masz – niektóre bardziej skuteczne niż inne.

„Ogólnie rzecz biorąc, nastolatki chcą przebywać w takich samych środowiskach jak wielu dorosłych”.

Od kilku lat doradzam w zakresie projektowania duszpasterzom i wolontariuszom z całego kraju, którzy szukają odpowiedzi na temat swoich pokojów i ośrodków młodzieżowych. Zaczęło się od nagrania wideo, które mój przyjaciel, piosenkarz, autor tekstów i mówca Jackie François Angel, nakręcił po wizycie w centrum młodzieżowym, w którym pomagałem projektować. Ponad dekada duszpasterstwa młodzieżowego i pracy z dziesiątkami wiernych uświadomiły mi, że często ludzie, którzy najbardziej potrzebują wskazówek dotyczących projektowania, to ci, którzy mają najmniej środków, aby je realizować, i rzadko mają wiele do powiedzenia. Niektórzy kaznodzieje mają świetne wyczucie projektowania lub mają do dyspozycji kogoś, kto może pomóc. Co do reszty, w przypadku pokoi młodzieżowych, często nie zwraca się uwagi na projekt i pomieszczenie szybko staje się nagromadzeniem zniszczonych mebli, przestarzałych plakatów i wszystkich innych rzeczy, których nikt inny nie chciał. Ten pokój powinien być miejscem, do którego nastolatki naprawdę chcą przyjść. Wyobraź sobie, że jakaś firma założyłaby swoją siedzibę w ten sposób!

Joyful blonde girl listening to music and dancing on sofa, lazy weekend at home, copy space

To prawda, że ​​sama Ewangelia jest pociągającym przesłaniem i musi być rdzeniem każdego wysiłku posługi; bez treści środowisko ma niewielkie znaczenie. Oczywiście, skuteczna służba może być wykonywana w dowolnym miejscu, ale nie oznacza to, że środowisko fizyczne nie jest ważne. Szczególnie w świecie zdominowanym przez rozproszenia, które wszyscy walczą o czas pozostawiony przez nastolatków dla Boga. Ogólnie mówię ludziom, że nastolatki chcą być w takim samym środowisku, jakie lubi wielu dorosłych: dobrze zaprojektowane przestrzenie, takie jak restauracje, kawiarnie, kluby muzyczne i inne miejsca, które są modne i pełne akcji. Nie musisz robić nic nowego ani pomysłowego. Rozejrzyj się następnym razem, gdy będziesz w miejscu, które naprawdę lubisz, i zadaj sobie pytanie, co sprawia, że ​​jest to przyjemne środowisko. Istnieje kilka elementów, które składają się na naprawdę udane miejsce do gromadzenia się, modlenia, nauki itp. Poniżej wymieniłem je wraz z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi samodzielnego odnawiania (i planowania nowych) pokoi młodzieżowych. Te warstwy koncepcji projektowych pomogą ci zbudować pomyślne środowisko dla twojej służby.

1. POSPRZĄTAJ

Pokój młodzieżowy nie powinien wyglądać jak szafa do przechowywania. Dowiedz się, co naprawdę powinno być regularnie wyrzucane, a resztę przechowuj. Jeśli nie ma dostępnej szafy, rozważ zakup lub zbudowanie regałów albo szafek. Przedmioty, które zostały nagromadzone w miarę upływu czasu, a których nie używasz, wyrządzają więcej szkody niż pożytku, ponieważ pokój jest zagracony. Każdego tygodnia przywróć pokój do tego, co musi tam być, ostrożnie oddając nadmiar przedmiotów do bardziej odpowiedniego domu. A jeśli są rzeczy, których nie używasz, są miejsca, które prawdopodobnie chętnie je przyjmą, takie jak Armia Zbawienia, Goodwill lub lokalne schronisko czy dom przejściowy. Bycie dobrym szafarzem i trzymanie tylko tego, czego naprawdę potrzebujesz i czego używasz, jest cenną lekcją dla młodych ludzi, którym usługujesz.

2. ZAPLANUJ PRZESTRZEŃ

Dowiedz się, jakie czynności musisz wykonać w pokoju. Czy pomieszczenie przeznaczone jest głównie dla zespołów? Na odpoczynek? Na spotkania w małych grupach? Wszystkie powyższe? Poznaj potrzebną ilość miejsca i zrozum, jak te przestrzenie muszą ze sobą współpracować. Centralny zestaw sof wokół telewizora to dobra przestrzeń wypoczynkowa, która z łatwością może stać się centralnym punktem dla zgromadzeń, z krzesłami na zewnątrz pierścienia mebli w razie potrzeby. W innych przypadkach te dodatkowe krzesła mogą znajdować się na zewnątrz pomieszczenia, aby uczniowie mogli z nich korzystać w innym czasie do rozmów, nauki i grania w gry. Pomyśl o pomieszczeniu w kategoriach stref przestrzeni. Materiały i wyposażenie muszą pełnić funkcję strefy, aby wizualnie wskazywać, co dzieje się w każdym obszarze. Narysuj skalę swojego pokoju na papierze w kratkę lub w niedrogim oprogramowaniu do kreślenia i umieść wszystkie przedmioty, które już masz i te, które masz nadzieję kupić. Możesz użyć taśmy do zaznaczenia przestrzeni w pokoju, aby uzyskać wyczucie skali podczas określania, jak chcesz skonfigurować układ.

3. UŻYWAJ KOLORU ROZSĄDNIE

Farba to jeden z najtańszych i najszybszych sposobów na całkowitą zmianę wyglądu pomieszczenia. Ma dużą moc komunikowania się – pozytywnego lub negatywnego. Używanie szalonych kolorów, ponieważ ostro kontrastują one z beżową estetyką sali lekcyjnej, niekoniecznie gdziekolwiek cię prowadzi. Słabe kolory mogą wyglądać na nieświeże. Zdecydowanie nie chcemy zakomunikować, że tu jest nudno! Nowoprojektowane budynki obfitują w klasyczne kolory. Możesz je zobaczyć w magazynach, katalogach, w telewizji, w sklepach i restauracjach oraz w odwiedzanych miejscach. Spójrz na miejsca, które są znane jako modne i nowatorskie. Niektóre kolory działają lepiej niż inne. Zrób zdjęcia wszystkiego, co lubisz, i zabierz je ze sobą, gdy idziesz kupić farbę. Jeśli nie ufasz własnym opiniom w tej dziedzinie (lub nie rozróżniasz zbyt dobrze kolorów), zapytaj znajomego, który Twoim zdaniem ma dobry gust. Jeszcze lepiej, zapytaj nastolatków, jakie są ich ulubione miejsca do odwiedzania, a potem spójrz na wnętrza i naśladuj. Może również istnieć możliwość dodania pomalowanych pasów, wykończeń lub innych materiałów, takich jak blacha, listwy drewniane, a nawet pomalowana boazeria z desek (która świetnie sprawdza się w ochronie ścian przed uszkodzeniami).