Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że otaczająca nas zewsząd chemia niekoniecznie sprzyja zdrowiu. Staramy się więc kupować naturalne produkty spożywcze, kosmetyki. Coraz częściej również tradycyjne detergenty zastępujemy tymi naturalnymi.
Dlaczego warto spróbować naturalnych metod odkażania?
Wiele olejków eterycznych posiada właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, grzybobójcze, pleśniobójcze. Z pomocą olejków oraz innych naturalnych substancji bez problemu można stworzyć domowe produkty do odkażania. Po pierwsze, są one znacznie bezpieczniejsze dla naszego zdrowia (o ile są odpowiednio przygotowane), nie wywołują alergii, podrażnień. Po drugie, są naturalne, a ty wiesz, co znajduje się w ich składzie. Po trzecie, pięknie pachną. W końcu, co także nie jest bez znaczenia, są znacznie tańsze od detergentów ze sklepu.
Pamiętaj jednak, że mowa o odkażaniu powierzchni. Nie oznacza to więc, że każdy olejek eteryczny (bez rozcieńczenia) możesz z powodzeniem stosować na skórę czy wlewać go sobie do nosa (co w przypadku każdego olejku jest złym pomysłem). Stosowanie olejków na ciało, w formie parówek, maści, wcierek itp. wymaga przestrzegania zaleceń producenta, lekarza, naturopaty.
Jakie olejki można stosować do odkażania powierzchni?
Kilkanaście lat temu olejki stały się znacznie bardziej dostępne. Dzisiaj można je kupić bez problemu, choć zaleca się sporą uważność w wyborze konkretnych produktów (chodzi zarówno o stężenie olejków, rodzaj uprawy, kraj pochodzenia). Lista olejków, które mają właściwości odkażające jest bardzo długa, natomiast kilka z nich polecanych jest szczególnie ze względu na silniejsze właściwości przeciwbakteryjne:
- olejek cytrynowy,
- olejek pomarańczowy,
- olejek tymiankowy,
- olejek z oregano,
- olejek goździkowy,
- olejek cynamonowy,
- olejek z drzewka herbacianego.
Tak duża różnorodność sprawia, że możesz wybrać odkażanie z pomocą olejku, który najbardziej odpowiada ci także pod względem zapachowym. Co sprawia, że działają one tak skutecznie? Zawarte w nich fenole (tymol, karwakrol), terpeny (1.8 cineol, eugenol), aldehydy (cinnamaldehyd).
Jak można odkazić mieszkanie olejkiem eterycznym?
Jest kilka sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych do odkażania pomieszczeń:
- dyfuzja – rozpylanie olejków w pokoju, w którym przebywa osoba chora, a także w salonie, dobrym pomysłem jest także rozpylanie ich tam, gdzie zostawia się odzież (przedpokój, garderoba). Najlepszym rozwiązaniem jest dyfuzja na zimno, np. nawilżaczem ultradźwiękowym bądź jeszcze lepiej nebulizatorem. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że spora część olejków po podgrzaniu traci część swoich właściwości.
- czyszczenie poszczególnych miejsc – przede wszystkim zlewu, płytek, miejsc wokół toalety – odpowiednie roztwory olejków pozwalają usunąć większość niebezpiecznych dla twojego zdrowia bakterii.
- stosowanie środka do dezynfekcji z octem (najlepiej jabłkowym) i olejkami eterycznymi – świetnie sprawdza się do dezynfekcji klamek i uchwytów, powierzchni płaskich, blatów.
Olejków nie powinno się stosować natomiast do dezynfekcji ekranów smartfonów, tabletów, komputerów – jest tutaj rzeczywiście bardzo duża bakterii, natomiast olejki mogą uszkodzić sprzęt.