Pierwszej pomocy przedmedycznej udziela się zanim na miejsce wypadku/urazu/zdarzenia przyjedzie wykwalifikowany personel. W tym czasie to my musimy pomóc poszkodowanym. W związku z tym to bardzo ważne, aby wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić i jak się zachować. Niestety wiele osób nie przykłada do tego wagi, a musimy mieć świadomość, że w pewnych przypadkach jesteśmy wręcz zobowiązani do udzielenia pomocy. Dlatego też warto udać się na szkolenia z pierwszej pomocy. Jak one wyglądają? Jak ich szukać we Wrocławiu? Podpowiadamy!
Jak szukać kursów pierwszej pomocy we Wrocławiu?
Pracownicy i uczniowie często przechodzą szkolenia pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach zajęć BHP. Jednak istnieje wiele innych sytuacji, w których taka wiedza będzie potrzebna. Warto na przykład ją poszerzyć, kiedy w naszym życiu ma pojawić się dziecko, kiedy zajmujemy się osobą starszą lub chorą albo po prostu nie posiadamy takiej wiedzy. Poszukiwanie firmy, która przeprowadza tego rodzaju szkolenia jest bardzo proste. Szczególnie, jeśli mieszkamy w dużym mieście. Jeśli chodzi o kurs KPP, Wrocław oferuje ich wiele, w różnych kontekstach. Wystarczy wpisać interesujące nas zajęcia w wyszukiwarkę i przyjrzeć się wynikom. Warto sprawdzać opinię i certyfikaty firm, z którymi chcemy współpracować.
Dlaczego to takie ważne?
Dlaczego kursy są tak ważne? Pomijając wszelkie inne aspekty, musimy mieć świadomość, że jeśli jesteśmy świadkiem tego, że czyjeś życie lub zdrowie jest zagrożone, musimy zareagować i mamy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Jeżeli się tego nie podejmiemy, możemy zostać ukarani.
Uwaga!
Warto podkreślić, że mamy obowiązek udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale tylko wówczas, kiedy nasze życie i zdrowie nie jest zagrożone. Przykładowo, jeżeli widzimy płonący budynek, nie powinniśmy wbiegać do środka, szukając osób w nim uwięzionych – jest to zbyt niebezpieczne. Dlatego też przede wszystkim musimy ocenić sytuację.
Przebieg KPP
Jak więc przebiega tego rodzaju szkolenie? Często mamy o nim mylne wyobrażenia wywodzące się z zajęć szkolnych, które nie zawsze były przeprowadzane profesjonalnie. Zazwyczaj takie kursy mają dwie części. Początkowo kursanci uczestniczą w części teoretycznej, czyli wykładach, które mają przedstawić zagadnienie pierwszej pomocy przedmedycznej na przykład z punktu prawnego. Zazwyczaj na tym etapie uczestnicy zdobywają wiedzę między innymi na temat:
- podstaw prawnych udzielania pierwszej pomocy
- oceny własnego bezpieczeństwa
- zachowania i kroków w określonych sytuacjach, na przykład pomocy osobom z urazami, pomocy przy zawale, udarze, cukrzycy, omdleniach, atakach epilepsji itd.
- resuscytacji krążeniowo oddechowej
- pomocy przy zachłyśnięciach
- pierwszej pomocy udzielanej dzieciom.
Następnie przeprowadzana jest część praktyczna. Na tym etapie kursanci przekładają zdobytą wiedzę na praktykach. Dzisiaj wiele firm oferuje już nie tylko ćwiczenie resuscytacji i ułożenia w pozycji bocznej, lecz także opatrywanie urazów, ran itd. Dzięki temu można się oswoić z sytuacjami, które mogą nas spotkać.