Jeśli przyjrzeć się historycznej ewolucji kuchni, to najbardziej zauważalna jest zmiana przeznaczenia pomieszczenia kuchennego w aranżacji domu. Z przestrzeni stricte funkcjonalnej, umieszczonej zwykle z tyłu domu lub pod wszystkimi pozostałymi pomieszczeniami na poziomie podziemnym (jeśli jest to duży dom lub stara rezydencja), kuchnie stają się atrakcyjnym pomieszczeniem znajdującym się w samym sercu kompozycji domu. Dzięki postępowi technologicznemu i sprytnym rozwiązaniom architektonicznym w zakresie wentylacji i dystrybucji przestrzeni kuchnie stają się obecnie centralnym elementem aranżacji, wokół której toczy się codzienne życie. Otwarta koncepcja stref mieszkalnych w nowoczesnej architekturze i designie stawia nowoczesną kuchnię w centrum kompozycji dekoracyjnej.
Kuchnia przez wieki była stricte miejscem pracy. Często schowana z tyłu domu, miała miejsce tylko na najpotrzebniejsze rzeczy. Ale rzut oka na wiele nowych kuchni ujawnia dziś zupełnie inne podejście: otwartą kuchnię koncepcyjną w sercu domu. Teraz ludzie chcą, aby kuchnia była aktywną częścią domu rodzinnego, a kuchnie otwarte są dziś zdecydowanie bardziej popularnym wyborem.
Co to jest otwarta kuchnia?
Przyjrzyjmy się otwartemu planowi nowoczesnych kuchni – co je definiuje, jakie są główne cechy i wariacje takiej aranżacji oraz jakie są najnowsze tendencje we współczesnym projektowaniu kuchni? Poszukiwanie płynności i swobody przepływu przestrzeni przez współczesnych projektantów, potrzeba połączenia wysokiej jakości życia z prostą i elegancką aranżacją bez poświęcania funkcjonalności przeznaczenia, prowadzi do różnorodnych aranżacji lokali mieszkalnych na planie otwartym. Najczęściej strefa kuchenna – otwarta i funkcjonalna łączy się z czymś w rodzaju jadalni – od prostej aranżacji barowej po klasyczny stół – zestaw krzeseł. Zwykle w koncepcji otwartej przestrzeni jadalnej stanowi symboliczną granicę między strefą przygotowywania posiłków a resztą codziennej przestrzeni życiowej. Ale dzięki nieskończonej kreatywności współczesnych projektantów istnieje wiele różnych podejść do aranżacji takiego układu.

Idea otwartej kuchni nie jest niczym niezwykłym, szczególnie w przypadku domów nowoczesnych i współczesnych. W dzisiejszych czasach istnieje tendencja dążenia do jak największej płynności wnętrza i maksymalnego uproszczenia konstrukcji i wystroju bez poświęcania funkcjonalności. Dlatego wyeliminowanie bariery między kuchnią a pomieszczeniami socjalnymi jest praktycznym posunięciem. Najczęściej kuchnia jest połączona z jadalnią, a obie przestrzenie sąsiadują ze sobą. Stół zwykle staje się strefą buforową między kuchnią a częścią dzienną / wypoczynkową.
Plusy i minusy otwartego układu kuchni
Dlaczego wybrać otwartą aranżację kuchni? Gdy stajemy przed wyborem, warto dokładnie przyjrzeć się jej zaletom i możliwym ograniczeniom.
Zalety: Po pierwsze, otwarty układ niesie ze sobą duże korzyści dla życia społecznego rodziny – koniec z izolacją i podziałami w procesie przygotowywania posiłków – wszyscy mieszkańcy i ich goście mogą w pełni uczestniczyć nie tylko w konsumowaniu, ale także w procesie przygotowania posiłku. Zatem otwarcie kuchni na resztę pomieszczeń mieszkalnych wprowadza jedność nie tylko w aranżację przestrzeni, ale także w życie właścicieli.
Poza korzyściami społecznymi takiego układu, nie można lekceważyć wrażenia przestronności, swobodnego przemieszczania się i otwartej przestrzeni dla domu. Dzięki przemyślanej aranżacji nawet mały dom może wydawać się duży i przestronny, gdy zostanie zapewniony swobodny przepływ między głównymi strefami pomieszczeń mieszkalnych. I oczywiście praktyczna strona swobodnego przemieszczania się między blatem kuchennym a jadalnią sprawia, że podawanie do stołu jest łatwym i przyjemnym zadaniem.
Wady: Pewne trudności związane z aranżacją otwartej kuchni mogą wynikać z architektonicznego wyzwania związanego z usunięciem ścian, dodaniem nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej i okablowania, jeśli nie zostały one zapewnione w pierwotnej konstrukcji architektonicznej Twojego domu.
Otwarta aranżacja kuchni oznacza swobodną migrację hałasów, zapachów i ogólnego chaosu pomiędzy strefami codziennego życia w domu. I wreszcie koszt przebudowy kuchni może być dość znaczny, niestety kuchnia jest jednym z najdroższych pomieszczeń w domu – bądź przygotowany na tę niedogodność. Jeśli więc jesteś zdecydowany, kontynuujmy badanie możliwości oferowanych przez nowoczesny design i innowacyjnych aranżacji dla Twojego projektu na planie otwartym.
Modułowa kuchnia jednościenna
Ten rodzaj aranżacji kuchni obraca się wokół jednej ściany, w której znajdują się różne moduły urządzeń kuchennych, których celem jest konfiguracja liniowa, co sprawia, że jest to najprostszy i najbardziej przejrzysty sposób wkomponowania kącika kuchennego w otwarty układ domu. W ten sposób strefa kuchenna w układzie otwartym pozostaje jako pojedyncza przestrzeń bez określonych granic między nią a resztą przestrzeni życiowej.
Współcześni projektanci poszukują elastycznego sposobu rozmieszczenia różnych mebli kuchennych (od lodówki po zlew), tak aby odpowiadały potrzebom i indywidualnemu stylowi właściciela w jednej prostej linii przestrzeni roboczej.
Układ kuchni w kambuzie
Biorąc swoją nazwę od konfiguracji statku tego typu – układ kuchni jest rozmieszczony wzdłuż tylnej części przestrzeni mieszkalnej i niczym kambuza na statku rozciąga się wzdłuż jako korytarz prowadzący przez statek. A ponieważ statki reprezentują ograniczoną przestrzeń, kuchnie są szczególnie odpowiednie dla małych domów lub wymagających pomieszczeń.
Umieszczony pomiędzy dwoma równoległymi ławami (szafkami, wyspami kuchennymi lub innymi wybranymi przez Ciebie modułami z urządzeń kuchennych) ten typ nowoczesnej kuchni jest w rzeczywistości tak wydajny i łatwy do zorganizowania, że jest bardzo popularny jako preferowany układ kuchni w ruchliwych restauracjach. W rzeczywistości jest wydajny w przypadku pracy, ale nie tak bardzo w przypadku interakcji społecznych – tego typu aranżacje zwykle nie obejmują kącika jadalnego ani miejsca do siedzenia i rozmów.
Kuchnia modułowa w kształcie litery L
Kuchnia modułowa w kształcie litery L jest dość popularnym układem, zwłaszcza gdy sąsiaduje z innym pomieszczeniem dziennego życia. Ten typ prostej, ale efektownej konfiguracji kuchni oferuje wspaniały wystrój nie tylko do funkcjonalnego gotowania, ale także dzięki otwartemu połączeniu wnosi dynamikę do interakcji społecznych w domu.
Zapewniając wygodę, praktyczną dystrybucję przestrzeni i wystarczającą liczbę blatów i szafek, aby pomieścić wszystkie niezbędne urządzenia kuchni – konfiguracja w kształcie litery L to dobry, klasyczny wybór.
Łatwa w obsłudze i stylowa dynamika konfiguracji kuchni w kształcie litery L oferuje szeroką gamę opcji projektowych, na które można się zdecydować. Staranne planowanie kuchni, sprytny dobór modułów do dowolnej konfiguracji gwarantuje funkcjonalną dystrybucję przestrzeni i wystarczającą liczbę jednostek magazynowych i użytkowych, aby spełnić Twoje potrzeby. Kuchnie w kształcie litery L mają dużo miejsca na blat, otwarty koniec dla łatwego połączenia z resztą pomieszczeń mieszkalnych i wystarczającą przestrzeń wewnętrzną do pracy w kuchni bez chodzenia lub ciągłego wpadania na coś.
Kuchnia w kształcie litery U (podkowa)
Ta funkcjonalna i przytulna aranżacja kuchni, prawie jak definiowanie pomieszczenia w pomieszczeniu, jest szczególnie przydatna w przypadku rozległych układów otwartych lub gdy pożądane jest zaprojektowanie przytulnej strefy przygotowywania posiłków. W rzeczywistości konfiguracja kuchni w kształcie litery U sprawdza się równie dobrze w małych i dużych przestrzeniach, oferując wiele szafek i praktyczny wybór powierzchni dla kucharza. Kompaktowa aranżacja wielu modułowych elementów kuchennych w kształcie litery U zapewnia dużą powierzchnię blatu i dobrze zorganizowane schowki, które są zawsze pod ręką. Inną pozytywną cechą takiej konfiguracji jest to, że wielu kucharzy może korzystać z przestrzeni jednocześnie, nie przeszkadzając sobie nawzajem.
Modułowa konfiguracja kuchni w kształcie litery U wprowadza dobrze zdefiniowany kącik kuchenny w układzie otwartej przestrzeni. Okładzina z trzech ścian z różnymi modułami kuchennymi, ławami i blatami to nie tylko bardzo praktyczne rozwiązanie, ale także bardzo przyjemne w konfiguracji projektu domu. Odosobnienie, dużo miejsca na blacie i wydajność w małych lub dużych domach to tylko niektóre z zalet układu kuchni w kształcie litery U.
Kuchnia w kształcie litery G (półwysep)
Można spojrzeć na kuchnię w kształcie litery G jako rozwinięcie konfiguracji w kształcie litery U – cztery ściany magazynu plus korzyść z dodatkowego półwyspu, który może pomieścić więcej szafek. W rzeczywistości ten układ kuchni można postrzegać jako ulepszenie innych konfiguracji, tworząc optymalne wykorzystanie przestrzeni na planie otwartym.
Mnóstwo obszarów roboczych – blaty, urządzenia i funkcjonalne szafki rozmieszczone wokół pojedynczego centrum sprawiają, że jest to przestrzeń bardzo łatwa w obsłudze, przygotowywaniu posiłków i sprzątaniu. Ponadto zwiększona przestrzeń blatu w kuchni w kształcie litery G jest użyteczna podczas całego procesu gotowania. A otwarty koniec konfiguracji zapewnia Ci przepływ społecznościowy.
Otwarte kuchnie z wyspą
Wyspa kuchenna nie ogranicza się do konkretnych wymiarów ani kształtów, dzięki czemu zapewnia dużą różnorodność wyrażania własnego stylu. Koncepcja wyspy kuchennej oferuje blat i szafkę, które odnajdują się w układzie kuchni bez połączenia z pozostałymi modułami kuchennymi, dając możliwość swobodnego poruszania się po niej i gwarantując dynamiczną i niepowtarzalną kompozycję dekoru.
Taki układ z łatwością wkomponuje się w kuchnię w kształcie litery L, U lub G, jednościenną lub kambuzową, a jego piękno może samo w sobie stworzyć funkcjonalną przestrzeń kuchenną.
Wyspa kuchenna staje się bardzo funkcjonalnym walorem w pomysłowej aranżacji kuchni – może zaoferować dodatkową roboczą powierzchnię blatu, może pomieścić zlewozmywaki lub inne sprzęty kuchenne, szafki itp. lub zaoferować jedynie konfigurację barowo-jadalną. Tak czy inaczej, wyspa kuchenna jest zawsze stylowym i użytecznym wyborem, który może pomóc w zdefiniowaniu dodatkowej powierzchni roboczej, na przykład w konfiguracji w kształcie litery L, może również pomóc w podzieleniu kuchni na różne strefy, tak aby więcej niż jedna osoba mogła pracować w kuchni bez większych zakłóceń. Elastyczną i stylową wyspę można wprowadzić do wielu różnych układów kuchni, zawsze zachowując elementy freestyle i dynamiczne.
Mała otwarta kuchnia – koncepcja
Jak już ustaliliśmy, otwarty układ kuchni ze swoją prostotą konstrukcji oraz otwartością i łatwością poruszania się jest dość modny na współczesnej scenie projektowej. Związek między kuchnią, jadalnią i salonem jest poszukiwany jako możliwie płynny i elastyczny we współczesnej dynamice życia, więc ten typ konfiguracji jest często stosowany przez uznanych projektantów i architektów.
W istocie zniesienie fizycznej bariery między pomieszczeniami socjalnymi a kuchnią jest praktycznym posunięciem – prostsza powłoka – prostszy ruch – prostsze życie. Dobra wiadomość jest taka, że otwarta konfiguracja jest możliwa nawet w przypadku małych domów i mieszkań miejskich o ograniczonej przestrzeni. Nie potrzebujesz wielkiej architektonicznej powierzchni, aby uzyskać łatwy, otwarty układ swojego życia codziennego i pomieszczeń socjalnych. Imponujące i atrakcyjne rezultaty można znaleźć na dzisiejszej scenie projektowania małych, otwartych kuchni.