Jeśli chodzi o aktywny handel na rynku, istnieją różne klasyfikacje dla akcji, które informują o wartości firmy. Jednym ze sposobów określenia wartości pieniężnej jest miara zwana kapitalizacją rynkową. Jest to całkowita wartość wszystkich udziałów w spółce, które zostały już zakupione przez inwestorów/akcjonariuszy. Najwyższa klasyfikacja dla market cap to mega caps, które są spółkami o kapitalizacji przekraczającej 300 miliardów dolarów. W zeszłym roku Apple osiągnął liczbę 1 biliona dolarów, ale od tego czasu spadła ona, choć był to ekscytujący dzień na Wall Street.. Jeśli zastanawiasz się, które firmy mają najwyższą wartość rynkową, zebraliśmy listę 5 najbogatszych firm na świecie, mierzoną według ich rynkowej wartości.

5. Berkshire Hathaway (BRK-A) Market Cap: 521.35B

Berkshire Hathaway Inc. jest dużą spółką holdingową, która w dalszym ciągu przejmuje spółki zależne od swojej spółki dominującej. Firma rozpoczęła swoją działalność w przemyśle tekstylnym i rozszerzyła swoją działalność na produkcję, bankowość, wydawnictwa, handel detaliczny i branże ubezpieczeniową. Jest to spółka założona przez Warrena Buffeta i Charlesa Mungera.

4. Alphabet (GOOG.O) Market Cap: 859.25B

Alfabet jest firmą macierzystą dla Google i wielu innych odnoszących sukcesy firm. Niektóre z ich specjalności to produkty internetowe. Interesują się również naukami przyrodniczymi, długowiecznością i wieloma firmami, które nie są związane z tymi branżami.

3. Amazon.com (AMZN) Market Cap: 919.65B

Amazon jest trzecią najbogatszą firmą na świecie z limitem rynkowym, który zbliża się do biliona dolarów. Jest to popularny internetowy gigant detaliczny i lider na rynku ecommerce. Amazon notuje stały wzrost wartości swoich akcji i od ostatniego czeku wciąż się rozwijają. Z powodu wygodnej internetowej platformy zamówień Amazon wielu sprzedawców cegieł i zaprawy murarskiej zamknęło sklepy na dobre, bo nie mogli konkurować z detalicznym gigantem.

2. Microsoft (MSFT) Market Cap: 928.57B

Microsoft jest drugą najbogatszą firmą na świecie. Założona przez Billa Gatesa firma jest liderem w branży oprogramowania i sprzętu komputerowego, a dzięki innowacyjnym technologiom i programom przekształciła świat komunikacji i rozrywki. Firma udowadnia, że wspiera i udoskonala Internet, opracowała szeroko stosowane systemy operacyjne dla komputerów PC w formacie Windows, a także wprowadziła na rynek popularną franczyzę XBox, systemy Microsoft Office, serwery Windows i wiele innych w całej swojej długiej i wypełnionej aktywnością historii.

1. Apple (AAPL) Market Cap: 943,57B

Dzisiaj najbogatszą firmą na świecie jest Apple. Amerykanie byli zachwyceni, gdy w sierpniu 2018 roku ogłoszono, że Apple przekroczyło limit rynkowy wynoszący bilion dolarów. Było to szczególne wydarzenie w historii. Chociaż od tego czasu limit rynkowy Apple spadł, to jednak nie spadł aż tak bardzo, i taka jest właśnie natura rynku. Limit nadal utrzymuje się na stałym poziomie 943,57 miliarda dolarów i to wystarczy, aby utrzymać Apple jako najbogatszą spółkę publiczną na świecie. Powodem spadku poniżej biliona był zły wynik sprzedaży Apple iPhone’a, który nie jest niczym nowym, ponieważ rynek technologii telefonicznej jest niezwykle konkurencyjny i zmienny dla wszystkich producentów i usługodawców. Jest to rynek drobiazgowy, ale inwestycje firmy Apple w technologie nie ograniczają się tylko do jej telefonów. Obejmują szeroką gamę urządzeń elektronicznych i systemów komputerowych. To technologiczny gigant, który istnieje od 1976 roku i choć na początku swojego rozwoju był bliski bankructwa, odbił się i jest teraz na szczycie. Nic nie wskazuje na to, że Apple w najbliższym czasie straci swoją obecną pozycję.