Nowoczesnym elementem, który sprawdzi się w niejednym ogrodzie są donice betonowe. Są niezastąpione, jeśli przestrzeń została urządzona w sposób nowoczesny. Dlaczego warto decydować się na donice wykonane z betonu? Jak sadzić w nich rośliny? Co można w nich zasadzić, aby mieć pewność, że uprawa może się powieść? 

Zalety donic betonowych

Zwolennicy donic betonowych podkreślają przede wszystkim ich atrakcyjny wygląd. Wiele osób sądzi, że beton jest mało ładnym materiałem. Tymczasem okazuje się, że świetnie sprawdza się w charakterze dekoracyjnym. Donice wykonane z betonu, które obecnie dostępne są w sprzedaży to w większości przypadków produkty wykonywane ręcznie, o ciekawej fakturze. 

Tym, co jednak przekonuje niezdecydowanych jest wyjątkowa odporność betonu na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Donice betonowe świetnie znoszą deszcz, śnieg, nie straszny im mróz ani upał. Nie kruszą się, nie pękają. Jednocześnie nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba im niczym impregnować. Kiedy się zabrudzą, wystarczy je omieść lub przetrzeć szmatką. 

Gdzie umieszczać donice betonowe?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, donice betonowe są idealnym rozwiązaniem do ogrodów nowoczesnych. Świetnie prezentują się w ogrodach geometrycznych, są niezastąpione w parkach i przestrzeniach miejskich. Z uwagi na prosty kształt, a także stonowaną kolorystykę nie ma najmniejszych problemów, aby wkomponować je w przestrzeń ogrodową. Plusem donic betonowych jest to, że podkreślają piękno roślin. Szarość betonu sprawia, że zarówno faktura, jak i kolor kwiatów nie są przyćmione. 

Po donice betonowe mogą sięgać także mieszkańcy bloków, którzy aranżują balkon. Są one dobrym wyborem również w przypadku tarasu. 

Jak przygotować donice do nasadzeń?

Donice betonowe to pojemniki dość specyficzne. Aby uprawa roślin się w nich powiodła, należy pamiętać o odpowiednim ich przygotowaniu. Niezbędne jest zapewnienie odpowiednich:

  • izolacji;
  • drenażu;
  • podłoża.

Jeśli w donicach betonowych chcemy uprawiać rośliny wieloletnie, należy zadbać o ich odpowiednią ochronę przed mrozem. Najrozsądniej jest sięgnąć po styropian, którym należy ochronić każdy bok donicy. Niemniej ważny jest również drenaż, dzięki któremu nadmiar wody może swobodnie odpływać z donicy. Grubość warstwy drenującej należy zawsze dopasować do wielkości donicy. Jako materiał drenujący doskonale sprawdza się keramzyt.

Jakie rośliny posadzić w donicach betonowych?

Z uwagi na charakterystyczny wygląd nie wszystkie rośliny wyglądają dobrze w donicach z betonu. Do tych, po które można sięgnąć bez obaw zalicza się:

  • berberysy;
  • kosodrzewinę;
  • świerk Conica;
  • jałowce;
  • buksztany.

W betonowych donicach można również tworzyć kompozycje roślin jednorocznych. Pięknie prezentują się w nich zwłaszcza obficie kwitnące petunie, których intensywne kolory ładnie kontrastują z surową szarością betonu. 

Donice betonowe to dobry wybór, jeśli szukamy solidnych, trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne pojemników na roślin. Wielkość kształtów i wielkości sprawia, że znalezienie donic idealnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb nie stanowi obecnie żadnego problemu.