Poród jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej rodziny. Niestety, wiąże się on również z dużym stresem i emocjami. Kobiecie łatwiej jest przez niego przejść, jeżeli towarzyszy jej zaufana osoba. Właśnie dlatego powstały porody rodzinne. Zobacz, na czym one polegają.

Poród rodzinny

Poród rodzinny to narodziny dziecka, przy których obecna jest bliska osoba wskazana przez kobietę ciężarną. Takie rozwiązanie jest często wybierane ze względu na szereg zalet, które za sobą niesie. Szacuje się, że w Polsce porody rodzinne stanowią nawet 30% wszystkich porodów.

Jeżeli chodzi o poród rodzinny, Warszawa jest miejscem, gdzie nie brakuje szpitali, w których możliwa jest obecność bliskiej osoby przy narodzinach dziecka. Wiele placówek udostępnia specjalne, pojedyncze sale, w których rodzice mają intymną atmosferę, potrzebną do cieszenia się pierwszymi, wyjątkowymi chwilami ze swoim potomkiem. 

Kto może zdecydować się na poród rodzinny?

Na poród rodzinny może zdecydować się każda kobieta, która odczuwa taką potrzebę. Należy upewnić się wcześniej, czy dana placówka medyczna umożliwia taką formę. Warto mieć na uwadze, że szpital publiczny nie ma prawa pobierać żadnych dodatkowych opłat za umożliwienie ciężarnej obecności bliskiej osoby w czasie porodu.

Poród rodzinny nie zawsze jest możliwy w przypadku cesarskiego cięcia. Osoba towarzysząca może zostać poproszona o opuszczenie sali, jeżeli dojdzie do komplikacji lub będzie wymagała tego sytuacja. Niektóre placówki zgadzają się na obecność ojca dziecka przy cesarskim cięciu. Trzeba to jednak wcześniej ustalić z personelem medycznym.

Kto może towarzyszyć kobiecie przy porodzie rodzinnym?

Kobiecie w czasie porodu rodzinnego może towarzyszyć dowolna osoba, która zostanie przez nią wskazana. Najczęściej panie decydują się na obecność swojego partnera. Nie jest to jednak przymus. Przyszła mama może poprosić o wsparcie swoją siostrę, przyjaciółkę lub matkę. Część kobiet decyduje się na doulę, czyli wyszkoloną do tego celu piastunkę.

Zalety porodów rodzinnych

Porody rodzinne są chętnie wybierane ze względu na korzyści, które za sobą niosą. Mają one wiele zalet nie tylko dla ciężarnej, ale także dla noworodka i jego taty. Jest to wydarzenie, które bez wątpienia wpływa na budowanie więzi rodzicielskiej. Wspólne przeżywanie narodzin dziecka, pielęgnowanie go w pierwszych chwilach i czas spędzony razem nie mogą zostać niczym zastąpione.

Wiele kobiet decyduje się na poród rodzinny ze względu na swoje samopoczucie psychiczne. Obecność bliskiej osoby pozwala w znacznym stopniu zredukować stres związany z przebiegiem narodzin dziecka oraz samą hospitalizacją. Wpływa także na poczucie bezpieczeństwa.

Obecność bliskiej osoby podczas porodu oznacza także lepsze samopoczucie fizyczne. Kobieta ma wsparcie w wykonywaniu czynności, które w I fazie porodu mogą sprawiać jej trudność (np. zmiana ubrania). Ponadto partner może pomagać w łagodzeniu bólów porodowych. Oznacza to masaż relaksacyjny oraz wspólne wykonywanie ćwiczeń oddechowych.